22 lutego każdego roku na całym świecie obchodzony jest przez harcerzy i skautów, Dzień Myśli Braterskiej – święto przyjaźni. To dzień urodzin założyciela skautingu, sir. Roberta Badena-Powella (1857) i jego żony Olave Baden-Powell (1889). Idea ustanowienia tego dnia zrodziła się na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 roku w Stanach Zjednoczonych. Dzień Myśli Braterskiej uświadamia skautom na całym świecie, jak jest ich wielu i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku.
W ten dzień harcerze myślą o sobie, składają sobie życzenia, przesyłają kartki organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy ognisku. Dla niektórych środowisk harcerskich Dzień Myśli Braterskiej jest okazją do zbiórki pieniędzy, często na cel charytatywny.
W naszej szkole prężnie działają dwie drużyny harcerskie Nieprzetartego Szlaku „Duchy Lasu”, 92 i 93, których drużynowymi są dh.Aneta Nowotniak i dh.Grzegorz Nowotniak.
To właśnie z tej okazji, Dnia Myśli Braterskiej, harcerze przygotowali dla całej społeczności szkolnej miłą niespodziankę. Dzień wcześniej pod okiem dh.Anety wypiekali piernikowe serca i samodzielnie je ozdabiali umieszczając symbole ZHP.
Pięknie opakowane z okolicznościowymi wizytówkami zostały wręczone wszystkim uczniom i pracownikom szkoły podczas uroczystego apelu w piątek 22 lutego.
Apel rozpoczął Dyrektor Pan Waldemar Prokopczuk kierując do harcerzy i drużynowych słowa pełne podziwu, dumy i braterstwa. Dalszą część poprowadził dh.Grzegorz, dziękując osobom, które zawsze były oddane tej formie wolontariatu: p.Renacie Skwierczyńskiej, p.Przemkowi Mroczkowskiemu, p.Aldonie Wantusiak, p.Małgorzacie Dąbrowieckiej, p.Katarzynie Pietrzykowskiej, p.Urszuli Sarneckiej, p.Marysi Miłkowskiej i wielu innym, którzy choć przez krótki czas wspierali wychowawczo działania Nieprzetartego Szlaku.
Harcerze na tę okoliczność przygotowali harcerski kącik pamiątkowy, w którym można było podziwiać kroniki drużyny, artykuły w prasie lokalnej o wydarzeniach z życia drużyny, puchary i statuetki z Ogólnopolskich Zlotów NS oraz przedmioty niezbędne podczas harcerskich wędrówek i gier terenowych (kompas, busola, krzesiwo).
W dalszej części DMB odbyła się prezentacja w świetlicy, podczas której dh,Grzegorz opowiadał o powstaniu drużyny (Jaśkowo 2006), wspominał pierwsze obozy harcerskie, zloty i biwaki. Nie sposób było nie wspomnieć o pomysłodawcach nazwy drużyny i autorach piosenek związanych z Duchami Lasu. A były nimi: Pan Marcin Celiński obecnie Dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury i Pani Anna Pietrzykowska, którzy na Obozie Harcerski w Czarnusze nazwali naszych uczniów Duchami Lasu. I tak zostało do dziś. Od trzynastu lat Duchy Lasu reprezentują nasza szkołę podczas Ogólnopolskich Zlotów w Łosicach, Radzyniu Podlaskim, Dęblinie, Stemplewie, Międzyrzecu Podlaskim.
Sami są organizatorami największego w naszym mieście i powiecie a może nawet województwie trzydniowego wydarzenia dla osób niepełnosprawnych – Ogólnopolskiego Zlotu Nieprzetartego Szlaku (w tym roku odbędzie się dziesiąty). Biorą udział w wydarzeniach patriotyczno-religijnych, akademiach i uroczystościach szkolnych a także imprezach organizowanych przez Hufiec ZHP Sokołów Podlaski.
Dzień Myśli Braterskiej zorganizowany przez naszych harcerzy dał nam mnóstwo radości i uświadomił jak ważne i wartościowe jest bycie harcerzem. Dla naszych podopiecznych to skarbnica najlepszych postaw życiowych i umiejętności radzenia sobie w każdej sytuacji, co niewątpliwie wpływa na ich samoocenę i poczucie własnej wartości. A przecież dla nas, wychowawców, jest to w naszej pracy najważniejsze.